ליווי הורים לצעירים

למה היא לא מוצאת כיוון כבר?

כבר שנתיים הוא לא יצא לדייטים, מה יהיה איתו?

שוב פיטרו אותה?

היא בת 28 ועדין גרה בבית, איך היא תדע להסתדר בעצמה?

מה קורה לילד שלי? אני מרגיש שאני מאבד שליטה

אני כל כך דואגת כי אני מרגישה שאנחנו מאבדים אותו, מה עושים?
לבקש עוד….

מה קורה לילד/ה שלי?

שאלות אלו ועוד רבות עולות באופן כמעט יומיומי מהורים שמגיעים אלי לקליניקה. הן מבטאות את חוסר האונים, הדאגה והתסכול שחשים כל כך הרבה הורים לצעירים כיום. הסיבות לכך רבות-

קודם כל, אם נחשוב על זה קצת, נראה שלהיות צעיר היום זה ממש לא מה שהיה פעם. תחשבו על עצמכם, עד ממש לא מזמן- סיימתם בית ספר, ישר לצבא, לימודים שבדר"כ ההורים כיוונו ודחפו, חתונה, ילדים וזהו, ברוכים הבאים לעולם המבוגרים. כל זה קרה תוך 2-4 שנים. היום לעומת זאת, מסיימים תיכון, טיול לפני הצבא, צבא, עכשיו עובדים שיהיה כסף לטיול, טיול גדול, חזרו- פסיכומטרי, שוב עובדים שיהיה כסף לתואר, מה ילמדו? עוד לא החליטו, צריך לנקות את הראש שוב בחו"ל, עובדים עוד קצת, בעצם אולי לא צריך ללמוד….
התפתחה כאן תקופה חדשה, עם מאפיינים חדשים לגמרי מאלו שהיו, תקופה שמרכזת בתוכה שנים קריטיות בהן צריכים ההצעירים לקבל את ההחלטות הכי משמעותיות לעשורים הבאים שלהם- לימודים, תעסוקה, זוגיות, מגורים, חברה… ואף אחד לא ממש מכין אותם לזה, לא אותם אבל בטח לא אתכם, ההורים.

העולם השתנה, מצד אחד הוא מהיר וקר ומצד שני יש לגיטימציה לקחת את הזמן, להתחתן מאוחר, להרהר יותר.. ונוצרות בין 5-10 שנים, שהן שנים קריטיות. שנים בהן צריכים הצעירים המון כוחות כדי להניע את עצמם לקבל החלטות שיכתיבו את המשך החיים שלהם. כל זה בתוך עולם דיגיטלי מתעתע שדרכו מתנהלים כל התחומים- אינסטגרם, טיקטוק, טינדר.. עולם שמעוות את המציאות, עולם חסר וודאות. לצערי זה לא מקרי שאחוזי הדיכאון, החרדה והגירושין כל כך גבוהים, זו באמת תקופה מורכבת.

המורכבות הזאת משפיעה על תפקיד ההורים באופן דרמטי. מצד אחד "הילד" עדיין גר בבית, ומצד שני הוא בן 30 (ותחשבו איפה אתם הייתם בגיל 30).

עם זאת, פעמים רבות טיפול אינו נלקח בחשבון, כי הצעירים לא מבינים שיש בעיה, וגם אם כן, לא חושבים שזה משהו שמתאים להם ואתם ההורים לא רוצים להקשות עוד יותר וללחוץ ולכן דווקא בתקופה החשובה הזאת הצעד שיכול לשנות את התמונה לחלוטין, פעמים רבות לא נעשה…

להיות היום צעיר זה לא קל, זה להתמודד בהמון חזיתות בעולם מבלבל, גדול שלעיתים מאוד מאיים.
הרבה מהם במצוקה והם צריכים אתכם שם,

רגע לפני שהם כבר לרשות עצמם, הם צריכים שתושיטו להם עזרה.
אבל הם צריכים אתכם אחרת.

בתוך החוסר אונים והייאוש קשה לראות את האור, אבל הוא קיים.

בטיפול CBT כולנו מגדירים יחד מטרה ומתקדמים יחד לעברה. מסירים חסמים, פחדים, דפוסים שאינם משרתים אותנו, מתחברים לרגש אבל גם להתנהגות ויוצרים יחד את השינוי המיוחל.

במידה ובשלב ראשוני הצעירים אינם רוצים להגיע, אני ממליצה להגיע להדרכה בה תקבלו כלים שיעשו שינוי גדול בחיי כולכם. כי כשאנחנו כהורים עושים שינוי, השינוי משפיע על הבית כולו.

אין אושר גדול יותר עבורי מאשר לראות צעירים ומשפחותיהם משתחררים מכבלי העבר וצועדים יחד לקראת עתיד מאושר יותר.

לכל התייעצות,
הילה 0547393905

לשיחת היכרות ללא מחויבות לחצו כאן.

בר יצירת קשר