חרדה

"להגיע למקום חדש עם אנשים חדשים עושה לי ממש רע, אני מעדיף להימנע מכך כמה שניתן"

"אם אני רק שומעת נביחות של כלב אני קופאת ולא זזה"

"אני ממש לא אוהב להיות במקומות סגורים"

"אני כל הזמן חושבת מה יהיה בעתיד, איך אסתדר? מה יקרה למישהו מאהובי משהו רע?"

המשותף לכל המשפטים הללו הוא חרדה. חרדה היא מצב של ציפייה לאיום עתידי. היא משרתת ושומרת עלינו כשהיא מופעלת כתגובה למצב איום אמיתי, סכנה. אך היא הופכת להפרעה כאשר היא מופעלת כתגובה למצבים שאנו מפרשים כמסוכנים אך אינם כאלה. במצב כזה, לדוגמא, בחרדה חברתית, יפרש האדם מפגש עם אנשים חדשים כסכנה ותגובת החרדה תופיע. כתוצאה מכך, סביר שהאדם יעשה כל שביכולתו על מנת להימנע מחוויה זו, ולכן ימצא תירוץ על מנת לא להגיע למפגש ולהתמודד עם התחושה הקשה.
לחרדה פנים רבות. היא מופיע אצל כל אדם באופן פיזי שונה ומופעלת בתגובה לגורמים שונים, ולעיתים אף מגיעה ללא שום גורם מקדים. 
זוהי ההפרעה הפסיכולוגית הנפוצה ביותר ומעטים האנשים שאינם יסבלו מחרדה בחייהם כלל. בכל רגע נתון, ההערכה היא שסובלים מחרדה בין 5% ל10% מכלל האוכלוסיה.


סוגי הפרעות החרדה- 
חרדה כללית– דאגנות מתמשכת לגבי העתיד הפוגעת בתפקוד.
חרדה ספציפית (פוביה)– פחד מגורם ספציפי. ישנם יותר מ500 גורמים ומצבים לחרדה ספציפית. הנפוצים שבהם- חיות, גבהים, דם, מעליות ועוד. 
חרדה חברתית– פחד ממצבים חברתיים בהם האדם מרגיש חשוף לשיפוט או ביקורת מאחרים. האדם ימנע ממצבים חברתיים חדשים כגון מפגשים, ראיונות עבודה, הצגת מצגת, הקראה בפומבי וכו'. 
הפרעת פאניקה (התקפי חרדה)– התקפי חרדה המופיעים בפתאומיות ללא גורם המעורר אותם, במהלכם חווה האדם תחושות גופניות כגון דפיקות לב, הזעה רעד, כאבים בחזה, סחרחורות, בחילות ועוד. כיוון שההתקף מגיע בפתאומיות ובעוצמה מירבית חווה האדם חוויה קשה מאוד. 
ישנם מצבי חרדה נוספים כגון חרדת בריאות, חרדת פרידה ועוד…


התגובה הנפוצה ביותר למצבי חרדה היא ניסיון למנוע אותם, כלומר, המנעות. כך גורמת החרדה לצמצום חיינו. אם אני פוחד מכלבים, אני אעדיף לא ללכת לחבר המגדל כלב. אם אני מפחדת מראיונות עבודה, אני מעדיפה לסבול בעבודה שאני נמצאת בה. אני מאוד בודדה, אבל דייט מפחיד מאוד עבורי ולכן אוותר על כך ועוד… כשהחרדה מנהלת את חיינו ומונעת מאיתנו לחיות את חיינו בחופשיות הפתרון הוא לפנות לטיפול. 
טיפול CBT הוכח כיעיל בכל הפרעות החרדה. בתהליך הטיפול מתבצעות חשיפות הדרגתיות לגורמי החרדה, כך שרמת החרדה יורדת וההמנעויות לאט לאט מתפוגגות.  התהליך ממוקד ומאפשר שיפור מהותי ולעיתים מהיר באיכות החיים.

אם גם אתם מרגישים שהחרדה מנהלת את חייכם, שישנם מצבים שאתם נמנעים מהם, או שדאגה וחרדה מלווים אתכם מרבית היום אתם מוזמנים להתקשר ולעשות את הצעת הראשון לחיים משוחררים יותר.

לשיחת היכרות ללא מחויבות לחצו כאן.

בר יצירת קשר